هضم – گوارش امیر عابدینی مهدی تاج amir abedini

هضم – گوارش: امیر عابدینی مهدی تاج amir abedini mehdi taj varzeshi-Football iran

گت بلاگز اخبار اجتماعی تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی

گورستان‌های معتبر و معروفی که در کنار امامزاده‌ها و در داخل شهرهای بزرگ باقی مانده‌اند و تا همین چندسال قبل یا حتی همین حالا هنوز دفن میت دارند زیادند، ولی بعضی

تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی

تجارت قبر در امامزاده ها به اسم ساماندهی

عبارات مهم : اداره

گورستان های معتبر و معروفی که در کنار امامزاده ها و در داخل شهرهای بزرگ باقی مانده اند و تا همین چندسال قبل یا حتی همین حالا هنوز دفن میت دارند زیادند، ولی بعضی از آنها مانند امامزاده عبدالله در جنوب پایتخت کشور عزیزمان ایران سابقه و خاطراتی جدانشدنی با پایتخت کشور عزیزمان ایران دارند و نمی توان به آسانی در این گورستان ها دخل وتصرف انجام داد، ولی اداره اوقاف شهرری تصمیم گرفته به نام ساماندهی، یک باره بخشی از این گورستان را زیرورو کند؛ اقدامی که با تصویر العمل ها و اعتراضات زیادی همراه شده است هست.

شرق» با این مقدمه نوشت: چالش و اختلاف اوقاف، شهرداری و شرکت میراث فرهنگی و مالکان قبور هم وقت با ادامه فعالیت تخریبی اوقاف در این روزها ادامه داشت و در این فاصله بعضی از اعضای شورای شهر و شهرداری منطقه ٢٠ وارد عنوان شدند و روز گذشته حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران، ری و شمیرانات، با شهردار منطقه ٢٠، معاون فرماندار، مدیر شرکت میراث فرهنگی و مدیر شرکت اوقاف، متولی امامزاده عبدالله و بعضی از اعضای انجمن خوش نویسان و بعضی از خانواده های صاحبان قبور، جلسه مشترکی داشت و به نظر می رسد جهت این مسئله ناهماهنگ چاره ای هرچند دیر اندیشیده اند.

خلیل آبادی در این باره گفت: بعد از دیدار و گفت وگویی چندجانبه قرار شد شرکت اوقاف طرح خود را جهت محوطه سازی و یکسان سازی فضای این امامزاده به شرکت میراث فرهنگی ارائه و میراث هم تا هفته آینده این طرح را بررسی کند و اگر مغایرتی نبود، آن را ابلاغ کند.

تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی

خلیل آبادی می گوید سنگ های قبوری که واجد ارزش میراثی بوده اند حفظ شده است اند و محل قبور شخصی دیگر نقشه گذاری شده است و بعد از محوطه سازی و یکسان سازی ارتفاع، همه این قبور با مشخصات قبلی می توانند دوباره سنگ تازه را با نظر صاحبان قبور بگذارند.

او می گوید که اوقاف اشکال و اشتباهی را در روند اجرای برنامه خود داشته و تصور می کرده که جهت انجام این کار نیاز به مجوز و تأیید میراث فرهنگی ندارد. آنها قصدی نداشته اند و مبتنی بر درخواست شهروندان اطراف این گورستان به دنبال عوض کردن بوده اند.

گورستان‌های معتبر و معروفی که در کنار امامزاده‌ها و در داخل شهرهای بزرگ باقی مانده‌اند و تا همین چندسال قبل یا حتی همین حالا هنوز دفن میت دارند زیادند، ولی بعضی

او افزود: مردم از تبدیل این فضا به آرامستان – بوستان رضایت دارند و با ادامه دفن تازه در این گورستان مخالفند.

اما این توضیحات خلیل آبادی راجع به برنامه اوقاف و کارها آنها، با اتفاقی که در حدود یک ماه گذشته در گورستان امامزاده عبدالله رخ داده و گزارش های مردمی و تصاویری که از تخریب گسترده در این امامزاده و قبور شهروندان صورت گرفته تفاوت دارد. کارشناس اوقاف اعلام کرده به قبری تعرض نشده و آرامگاهی تخریب نشده ولی آنچه شواهد در این محل نشان می دهد گویای تخریب بسیاری از قبور بوده هست، چه اینکه در یکی از بندهای مورد تأکید اوقاف در صحن مهم امامزاده جهت اطلاع شهروندان، آمده است: «با توجه به جمع آوری کلیه سنگ ها چنانچه مالکان قبور مایل باشند با هماهنگی دفتر و احراز مالکیت می توانند نسبت به برداشتن و انتقال سنگ قبر اقدام نمایند. در صورت عدم اقدام در مورد بندهای ۳ و ۴ (پیگیری جهت سنگ قبر و گلدان های کنار آن) آستان مقدس هیچ گونه مسئولیتی را در قبال گلدان ها و سنگ های به جامانده ندارد». به عبارتی پیمانکار اجرایی مسئولیت را با این چند جمله روی بنر از روی دوش خود برداشته است.

احمد مسجدجامعی، عضو دیگر شورای شهر تهران، نگاهی متفاوت نسبت به این اقدام اوقاف و رفتارهای مشابه در گورستان های درون شهری دارد و می گوید: تجارت قبر در امامزاده های درون شهری تبدیل به تجارت پربازدهی شده است که زیر پوشش ساماندهی، بازسازی و نوسازی و نظایر آن اجرا می شود و با این عنوان به درآمد می رسند.

تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی

این عضو شورا با تأکید بر اینکه عمران و نوسازی شهری، آن هم به نام حقوق شهروندی و مبتنی بر نیازهای محلی آداب و قواعدی دارد، اضافه می کند: این گونه نیست که یک دستگاه اجرایی بدون اطلاع سایر مجموعه های دخیل خودمختار عمل کند و بخشی از حافظه شهر و دارایی های شهروندان را خدشه دار کند. به نظر می رسد در چشم این قبیل از مدیران یک کریستال خوش آب ورنگ و گران قیمت از آجرها و کاشی های تاریخی ارزش بیشتری دارد و به همین علت است که با نگاهی کلنگی همه چیز را تخریب می کنند و اصرار دارند در دوره مدیریت آنها همه این کارها شروع شوند و این کارها به نام آنها سند بخورند.

گورستان امامزاده عبدالله در سال ٨٧ در فهرست آثار ملی ثبت شده است و فارغ از اموات مردم عادی، افراد مهمی مانند شهدای ۱۶ آذر، نیما یوشیج، دکتر سحابی و … در آنجا دفن شده است اند. شرکت اوقاف شهرستان ری طرح ساماندهی و هم سطح کردن قبرهای امامزاده عبدالله در بخشی از این گورستان را علت تخریبی گسترده و بدون هماهنگی قرار داد و در چند مرحله بخشی از قبور را تخریب کرده که این اقدام با اعتراض شهروندان مواجه شده است هست. این تخریب از ابتدای بهمن ماه شروع شد و بلافاصله اعتراض ها اوج گرفت، درحالی که اداره کل میراث فرهنگی اعلام کرد اطلاعی از این اقدام و شرح آن ندارد.

گورستان‌های معتبر و معروفی که در کنار امامزاده‌ها و در داخل شهرهای بزرگ باقی مانده‌اند و تا همین چندسال قبل یا حتی همین حالا هنوز دفن میت دارند زیادند، ولی بعضی

مصیب رحیم زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان شهرری، اعلام کرد که نامه درخواست توقف کار از سوی پیمانکار امامزاده، ١۰ بهمن به اداره اوقاف شهرری رفته ولی تا چند روز بعد (١٤ بهمن) توجهی به این عنوان نشده هست. او تأکید کرده بود که به اسم همسان سازی قبور این پروژه در دست انجام است ولی با میراث فرهنگی هماهنگی نشده؛ در شرایطی که اداره اوقاف ملزم است هماهنگ باشد چون این قبرستان تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در ادامه، چند روز بعد (١٨ بهمن) اوقاف در پاسخی اعلام کرد که «به هیچ قبر و مقبره ای در امامزاده عبدالله جسارت نکرده ایم و این تعمیرات و مرمت ها جهت راحتی حال مردم و عبورومرور آنها صورت گرفته است». حجت الاسلام والمسلمین حسن خانی کارشناس فرهنگی اداره اوقاف شهرری، اعلام کرد که «هیچ گونه تخریبی نسبت به این مقبره ها نداشته ایم و ما در محوطه مهم و ورودی امامزاده عبدالله مشغول فعالیت و ساماندهی هستیم؛ حیاط بزرگی که در حدود یک هکتار است و مقبره ای در آن نیست که به ثبت میراث فرهنگی رسیده باشد و ما با قسمت هایی که به ثبت میراث فرهنگی رسیده، کاری نداریم. علت اینکه ما این مرمت و تعمیرات را داشتیم این است که سطوح قبرها اوج و پایین بود و ممکن بود مردم جهت رفت وآمد و در مراسم های خاک سپاری که دارند دچار مسئله شوند و برف و باران که می آمد، مردم در این مسیر به آسانی نمی توانستند رفت وآمد کنند».

تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی

واژه های کلیدی: اداره | عبدالله | امامزاده | میراث فرهنگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz